Početna strana > Hronika > KiM: Rezolucija o genocidu srpskih vlasti nad Albancima stopira povratak GI Srpske u „kosovske institucije“?
Hronika

KiM: Rezolucija o genocidu srpskih vlasti nad Albancima stopira povratak GI Srpske u „kosovske institucije“?

PDF Štampa El. pošta
utorak, 31. mart 2015.

Srpska će danas ili sutra zauzeti stav o Rezoluciji. Ukoliko bude usvojena, odložiće započete pregovore i povratak Srpske u „kosovske institucije“, ocenjuje za Sputnjik Pavle Dimitrijević iz BIRODI-a.

Poslanici Srpske, po svemu sudeći, neće se vratiti u „kosovske institucije“ jer je usred pregovora o njihovom povratku, partija Hašima Tačija predložila da se na sutrašnjoj sednici na dnevnom redu nađe Rezolucija o genocidu srpskih vlasti nad Albancima tokom rata 1998–1999. godine.

Poslanička grupa Demokratske partije Kosova (DPK) predložila je da se na narednoj sednici Skupštine Kosova usvoji „Rezolucija o genocidu srpskih vlasti nad Albancima tokom rata 1998-1999. godine“.

Potpredsednica „Skupštine Kosova“ i predstavnica bošnjačke „parlamentarne grupe“ Duda Balje izjavila je za RTK 2 da će Rezolucija verovatno biti usvojena i da će najviše štete naneti srpskoj zajednici, koja i dalje bojkotuje rad „Skupštine Kosova“.

Saša Milosavljević, šef poslaničke grupe liste Srpska u „kosovskom parlamentu“, za Sputnjik kaže da o povratku u „institucije Kosova“ još nije doneta odluka, a da će se o najavljenoj rezoluciji tek razgovarati.

„Danas ili sutra ćemo imati sastanak i zauzeti stav o Rezoluciji koja bi u četvrtak mogla da se nađe u Skupštini. Posle toga ćemo zauzeti i stav o našem povratku“, izjavio je on.

Pavle Dimitrijević, izvršni direktor BIRODI-a, kaže da bi Rezolucija, ukoliko bi bila usvojena, svakako odložila započete pregovore i povratak liste Srpska u „kosovske institucije“, ali pitanje je, kaže on, na koji rok.

„Rezolucija bi svakako dodatno zakoplikovala odnose, i ne verujem da bi lista Srpska mogla da se u takvim okolnostima vrati u institucije“, kaže on.

Dimitrijević dodaje da bi u neko dogledno vreme Srpska nastavila da pregovara o svom povratku u institucije, ili bi se poteglo pitanje na koji način „skupština Kosova“ može da donosi propise koji se odnose direktno na Srbe na Kosovu bez učešća njihovih političkih predstavnika.

„Tu se već postavlja pitanje legitimiteta i realizovanja sporazuma koji su već dogovoreni u prethodnom periodu, a mislim da ni međunarodni faktori neće dobronamerno gledati na to prolongiranje i distanciranje i jedne i druge strane“, kaže on za Sputnjik.

Dimitrijević ocenjuje da najavljenu rezoluciju treba tumačiti kao još jedan u nizu pokušaja da se osveži politička scena u Prištini.

„Ne verujem da iza toga stoji želja da se otvori pitanje utvrđivanja odgovornosti za ratna dešavanja iz tog perioda, već je to još jedna karta u političkoj igri i pokušaj da se ojača pregovaračka pozicija u odnosu na Beograd u kontekstu Briselskih pregovora, kako bi se dobili neki ustupci. To tumačim kao dnevnopolitičku meru i pitanje je da li će proći kroz parlament i koju će težinu imati“, navodi Dimitrijević.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavi je danas, posle sastanka sa italijanskim kolegom Paolom Đentilonijem da Srbija u uslovima, kada se donosi rezolucija o genocidu, ne može da pregovara u Briselu.

„Evo sad, malopre, dobio sam vest, to sam podelio sa Paolom, da će Skupština Kosova da razmatra i ako bude na dnevnom redu, sigurno će da usvoji neku rezoluciju ili deklaraciju o genocidu Srbije na Kosovu. Pa čekajte, je l` neko stvarno misli da pod tim uslovima Srbija može dalje da razgovara u Briselu? O genocidu se ne glasa, o njemu se sudi.

(Brankica Ristić – Sputnjik)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner